30 Haz

TEKRARI OLMAYAN ÖYKÜLER

Çocukluk yıllarımızda bize anlatılan masalların etkisinde kalmayan hiç kimse yoktur. Masalların içindeki iyi kalpli kahramanları kendimizin yerine koyarak, arkadaşlarımızla olan ilişkilerimizi belirlemişizdir. Onların gerçek olmadıklarını anladığımız zaman kendi masallarımızı uydurmaya başlamış ve ilk yalanlarımızı kendimizi savunma amaçlı söylemişizdir.
Masalları öyküye dönüştürürken çıktığımız yolculuklarda inmek zorunda olduğumuz duraklar geleceğimizi belirlediğinde geride iyi-kötü anılar, pişmanlıklar, kırgınlıklar kalır.
Bazı öyküler vardır ki dinlediğinizde veya okuduğunuzda kahraman siz olursunuz. En güzel aşkları yaşar, bütün ihanetleri, yokluğu-varlığı siz çekersiniz. İsyan eden de, boyun eğen de sizsinizdir.
Öykülerin hep iyi bitmesini isteriz. Tıpkı masallardaki gibi “onlar ermiş muradına, biz çıkalım kerevetine” veya “ gökten üç elma düşmüş, kimin ne muradı varsa onun başına” dileklerimiz gibi biten.
Masallarımızın içine girilmesini, birilerinin veya bir şeylerin ondan bir parça olmasını hiç istemeyiz. Çalınmasını asla! O zaman arkadaşları tarafından oyuncağı çalınmış çocuklara döneriz. En acı olanı da büyükler tarafından masallarımız çalınabilir. Hayallerimizi geleceğimizden bir şeyler süslüyorsa; büyüklere dikkat!
Yaşam öykülerinde herkes kerevete çıkıp başına düşen elmanın tadına bakmıştır. Elma tatlı veya zehirlidir ama mutlaka tadına bakılmıştır.
Haydi! Hep beraber elmaların tadına bakalım mı?

tülin dursun TEKRARI OLMAYAN ÖYKÜLER – YİTİK ÜLKE YAYINLARI 2012

1 Yorum to “TEKRARI OLMAYAN ÖYKÜLER”

  1. 1
    Şennur Yıldırım diyor:

    Tülin annem kalemine yüreğine varlığına sağlık…bulamadım seni ve tesadüf eseri buraya sürükledi beni google…öpüyorum o güzel yüreğinden…delice ;)

Yorum Yap

© 2020 Bu Bir Tülin Dursun Delice Paylaşım Sitesidir! | Yazılar (RSS) and Yorumlar (RSS)