31 May

SON MEKTUP ELİNE GEÇTİĞİNDE

Demiştim sana değil mi?
Eski aşktan dost olmaz!
Sence olur ama bence olmadı işte! Ben de çok uğraştım ama kazanarak kürsüye çıkan sen oldun. Sen dostluğunu kanıtlarken
ben iki ada arasında çırpınarak martılara yem oldum.
Doğru! Sence dost olunuyormuş. Çünkü sen yalnızca sevmeyi öğrenmişsin; hiç âşık olmamışsın ki. Aşkın ısmarlaması hiç olmuyor. Sen sana sunulanı sorgulamadan, kabullenip; mutlu, sıradan birini yaratmışsın kendinden. Sana gelecek yorumlara tavrını alıp, konumunu bile sıradan yaşamışsın. Sen sahip olduklarının en iyisi olduğunu düşünerek mutlu yaşadığını sanırken bir ömür tüketmişsin.
Elbette hepimiz ömrümüzü bir şekilde bozuk para gibi harcayıp, tüketiyoruz.
Yok! Sana kızmıyorum, gücenmiyorum. Bunda zaten hakkım olamaz. Şimdiki yaşamımda az buçuk etkin bile olsa sana kızamam, gücenemem. Yalnızca üzgünüm.
Ben çok farklıyım senden. Deliceyim. Ben bana baskıyla, zorla hayatıma girenleri bile sevmeyi öğrendim ama âşık olmadım ki…
Kaç defa sordum, anımsamıyorum? İnsan kaç kez âşık olur? Bunun yanıtı bence bir defadır. Sonradan aşk diye hissettikleri yalnızca bedensel istek ve ihtiyaçlardır. İnsanın doğası gereğidir bu. Bu duyguların içinde aşkın tinselliği, romantizmi ve estetiğini bulamazsın. Ne acınası bir durumdur bu!
Biliyor musun, yaşamdan öğrendiklerimden biri de sıradan insanların ellerinde bulunanla yetinmesi, yaşamlarına ruh katmadan, aynı iklimi yaşaması kişiyi erken yaşlandırmaktadır. Ben bunların mutlu olduklarını hiç düşünmedim. Kıskanılacak hiçbir yanları olmadığı gibi, bilmedikleri, duymadıkları, yaşamadıkları başka duygulara kapalı olmaları da zavallı bir durumdur. Kısır döngülü yaşamlarında ne bir heves vardır, ne de istek. Onlara göre bu tabudur, günahtır.
Sıradan birinin mutluluğu benim özgür düşünce ve duygularıma tam bir tezattır.
Senin konumun var; biliyorum!
Ya benim?
Senin sosyal hayat konumun geçici, benim ki?
Sen bunu bana anımsatırken kendimi ne kadar aciz, zavallı, hafif meşrep biri olarak gördüğümü de hissettin mi bari?
Ben sana yasak bir aşk teklifinde mi bulundum? Eğer böyle düşünüyorsan bu senin beni tanımadığının kanıtıdır. Bu benim ne etik olarak düşüncelerime ve yaşam felsefeme, ne de vicdanıma yakışır.
Ve Can arkadaşımın bana dediği;
“Ah be Delice! Sendeki bu aşktan herkes tatmalı aslında. Yıllarca görmeden, konuşmadan, dokunmadan, içinde hiç yok etmeden yaşattığın bu delice aşkın sonu ermektir. Yeter artık! Sana unut demem, diyemem. Çünkü unutamazsın. Zaten unutmamalısın ki; gökkuşağından salıncağın olsun!”
Şimdi ben senin gülüşünden taç yaptım saçlarıma, kahrımdan ölecek kadar gökkuşağında sallanmaktayım

Yorum Yap

© 2018 Bu Bir Tülin Dursun Delice Paylaşım Sitesidir! | Yazılar (RSS) and Yorumlar (RSS)