11 Ara

ELİNE, BELİNE, DİLİNE SAHİP OL!

ELİNE, BELİNE; DİLİNE SAHİP OL!
Daha iyi bir dünya yolunda, kadim öğretimiz olan “Eline, beline, diline sahip ol!” felsefesinin özümsenmesi, içselleştirilmesi ve yaygınlaştırılması, en büyük özlemimiz. Mevcut haksızlıklara, eşitsizliklere, ötekileştirmeye ve cinsiyet ayrımcılığına karşı çıkma yolunda da en güçlü desteğimiz. Ve bunu en çok benimsemesi gerekenler de, aynı zamanda yaygınlaştırma görevi de olan yazarlarımız, sanatçılarımız. Fakat daha güzel bir dünyayı düşlerken, yol arkadaşlarına şiddet uygulayan, taciz eden ve istismarda bulunan yazar, sanatçı ve kültür adamlarının varlığı da yalnız düşlerimizi karartmakla kalmıyor, vicdanlarda, bedenlerde, ruhlarda da onulmaz yaralar açıyor.
Eşitlikçi, özgürlükçü, barış içinde özgürce bir arada yaşanacak toplumlar kurmaya çalışanların, bunu öncelikle kendi ruhlarında, dillerinde, bedenlerinde, eylemlerinde sindirmiş olması gerekir. Ne yazı, ne şiir ne de sanatın hiçbir türü, bir kadına, bir gence, bir çocuğa uygulanan şiddetin, yapılan tacizin hafifletici nedeni olamaz. Taciz ahlaki bir suç olduğu kadar bir şiddet biçimidir de. Tacize uğrayanın yaşamındaki olumsuz etkilerini, yol açacağı travmaları saymıyoruz bile.
Öte yandan tacizi olağanlaştırmaya çalışan, popüler kültürün erkek diliyle tacize uğrayanı suçlayan yazar ve edebiyatçıların da bu suça ortak olduğu unutulmasın!
İki yürekli kadın yazarımızın seslerini yükseltmesiyle başlayan bu özgürleştirici eylemde tüm kadınların, kadın edebiyatçılarımızın yanında olduğumuzu da tüm açıklığıyla ve kararlılıkla bildiriyoruz.
Tacizde bulunan yazarları kınıyor, büyüğü küçüğü, ünlüsü ünsüzü her kimlerse, yalnız tacizde bulundukları yazarlarımızdan değil, tüm kadınlardan, kadın edebiyatçılardan, gençlerden, çocuklardan özür dilemeye çağırıyoruz.
Tüm erkeklere ve erkek yazarlara da “eline, beline, diline sahip ol!” ilkemizi yeniden yeniden yeniden hatırlatıyoruz.
PEN Türkiye

Yorum Yap

© 2023 Bu Bir Tülin Dursun Delice Paylaşım Sitesidir! | Yazılar (RSS) and Yorumlar (RSS)