20 Ağu

SIRADIŞI BİR KUTLAMA

17 Ağustos denince akla hemen felaketler gelmesin. 17 Ağustos aynı zamanda Hüseyin Rahmi’nin kabul edilen doğum günü. Bu doğum günü tarihinin tam olarak tespit edilmesi de bizleri bekleyen başka bir araştırma konusu. Bir fildişi kule inşa ederek orada kendini Halki adasından da izole edecek bir uzaklıkta ve tabiatın ortasında tamamiyle edebiyat çalışmalarına vakfeden edebiyat karakterinin engin yazı hayatının incelemeye değer birçok yönü var. Bu hayatın rengini yine kendinden alan müstesna kişiliğin, halk arasında yaşayan sevgi ve hayranlığı artarak devam ediyor. Adına açılmış facebook sayfalarında ve internet üzerinden neşriyatta olan birçok edebiyat dostu, ilgi çekici makaleleri gündeme getirerek edebi hatırasını canlı tutuyorlar. Yayınevleri de giderek daha büyük itina ile Hüseyin Rahminin eserlerine eğiliyorlar. Üniversitelerin ilgili bölümlerinde birbirinden ilginç başlıklarla edebi araştırmalar yapılıyor.

Adalar Sanat İnisiyatifi de Hüseyin Rahmi Gürpınar ın 157. Doğum günü vesilesi ile, kapatılan müze evinin çalışır bir araştırma merkezine dönüşmesi taleplerinin gündeme geleceği bir anma toplantısı tertip etmenin, kuruluş amaçları içinde anlamlı olduğunu düşünerek, uzun soluklu bir çalışmalar dizisi başlattı.

Partner olarak P.E.N. Uluslararası Türkiye Merkezi yazarlar kulübü ile kol kola giren Adalar Sanat İnisiyatifi, ilk iş olarak Adalar Kaymakamı ve İBB kültür Varlıkları müdürü Oktay Özele yaptıkları ziyarette Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın mezarının restorasyonu, evinin de çevre düzeni için söz aldılar.

Hali hazırda evin sorumluluk sahibi olarak görünen Vakıflar 2. Bölgeden evin restorasyonu hakkında şu ana kadar yapılmış bir açıklama bulunmuyor.

17 Ağustos Salı günü Hüseyin Rahmi Gürpınar için planlanan doğum günü etkinlikleri çerçevesinde Abbas Paşa Mezarlığı ve evi bir grup edebiyat dostu entelektüel tarafından ziyaret edilerek anıldı. Sonrasında Zehra Restoranda toplanan edebiyat dostları, gelecek günler için planlar yaptılar. Bunlar içinde öncelikli olarak , Hüseyin Rahmi’nin edebi değerleri, evinin hafıza noktası olarak muhafaza edilmesi, bir kültürel çalışma alanına dönüştürülmesi ile ilgili etkinlik modelleri için fikirler geliştirildi. Neşeli edebi hatıralarla sarmallanan sofra Hüseyin Rahmi edebiyatına da uygundu. Anma toplantısı çerçevesinde konuşan Adalar Sanat İnisiyatifi kurucu üyelerinden Galatasaray Üniversitesi, İletişim Fakültesi eski dekanı Prof. Dr. Yasemin Giritli İnceoğlu, Hüseyin Rahmi’nin bugüne kadar kültürel mirasına sahip çıkılmamasına dair ayıbın tüm kişi ve kurumlara ait olduğunu belirtti. YTÜ Sanat ve Tasarım Fakültesi Eski Dekanı Ruhi Ayangil ise 1976 dan itibaren Sovyetlerde Turgenyev ve Puşkin için yapılanları gördükten sonra hemen Heybeliye intikal ederek Hüseyin Rahmi’nin yaşadığı evin peşine düştüğünü anlattı. Mezarı Başında konuşan şair yazar Gülseli İnal edebiyatçılara sahip çıkmanın çok değerli olduğunu söyleyerek, bu tutumun toplumu çağdaş uygarlıklardan da ileri taşıyacağını belirtti.

Anma toplantısında hazır bulunan P.E.N ikinci başkanı Halil İbrahim Özcan yaptığı konuşmada P.E.N. in köklü geçmişine vurgu yaparak Hüseyin Rahmi Gürpınar gibi değerleri de uluslararası edebiyat dostlarının ilgisine sunmak için kararlı olduklarını söyledi. P.E.N. Genel Sekreteri Tülin Dursun hanım da Adalar Sanat İnisiyatifi ile kol kola adaları aynı zamanda bir edebiyat adası yapmak için çaba göstereceklerini belirtti.

Yorum Yap

© 2023 Bu Bir Tülin Dursun Delice Paylaşım Sitesidir! | Yazılar (RSS) and Yorumlar (RSS)