29 Nis

P.E.N YAZARLAR DERNEĞİ’NDEN BASIN AÇIKLAMASI

Vicdansızlara değil, vicdanlılara sesleniyoruz.

Despotlara değil, demokratlara sesleniyoruz.

Hukuk tanımayanlara değil, hukuk saygısı olanlara sesleniyoruz.

Kul köle olanlara değil, yurttaşlara sesleniyoruz.

Anayasa’yı çiğneyenlere değil, insan haklarına dayalı laik demokratik sosyal hukuk devleti tanımını ciddiye alanlara sesleniyoruz:

Gezi, çevreci ve insan haklarına saygılı demokrasi isteyen yurttaşların barışçıl ve anayasal tepkileriydi, tepkilerimizdi. Gezi biziz. Gezi umuttur. Gezi dayanışmadır. Gezi düşünce ve ifade özgürlüğüdür. Gezi yaşam tarzını seçebilmektir. Gezi farklılıkların bir arada var olabilmesidir. Gezi zenginliğimizdir. Gezi yaşıyor, yaşayacak. Çünkü demokrasi ve hukuk talebimiz sapasağlam duruyor.

Gezi Davasında ceza alan tüm dostlarımızın yanındayız. Gezi davasında verilen cezalar bağımsız yargı ve kuvvetler ayrılığının olmamasındandır; hukuka düşürülmüş yeni bir kara lekedir.

Biz PEN TÜRKİYE YAZARLAR DERNEĞİ olarak ülkemizin bunca ciddi sorunları varken, bunları görmezden gelip, hak hukuk ve adaleti yok sayıp, milyonların katıldığı on yıl önceki bir direniş hareketinden intikam almaya yönelik bu cezalar karşısında şunu diyoruz:

Anayasamızı, bağımsız yargıyı yok sayanlar hesap versin. Yolsuzluklar yapıp üstünü örtenler hesap versin. Ormanları yok eden, kentleri yaşanmaz hale getiren, denizleri dolduran, gölleri akarsularımızı kurutanlar hesap versin. Gerilimden, ayrışmadan, kavgadan, intikamdan beslenenler hesap versin. Bugün terör estirenler bilsin ki, ”YARIN” ve “UMUT” ; “ADALET” ve “DEMOKRASİ” bu güzel ülkemizde pek yakındadır.

PEN TÜRKİYE YAZARLAR DERNEĞİ

Yorum Yap

© 2023 Bu Bir Tülin Dursun Delice Paylaşım Sitesidir! | Yazılar (RSS) and Yorumlar (RSS)