21 Mar

FOKLARI AĞLATMAK

Ekranda, buz kalıpları üzerinde yavru bir fok balığı. Kamera yavruyu yakın çekime aldıkça, gözlerinden akan yaşlar yüreğinize ve beyninize balyoz gibi inmekte. Yavru fok avcılar tarafından acımasızca öldürülen anasının, kardeşinin katliamına tanıklık etmektedir. Biraz sonra o da nasibini alacaktır payına düşenden ve kanlar içinde avcıya son kez ıslak gözlerle bakacaktır.Kanada Hükümeti yıllardır avlanmasına göz yumduğu fokların yakalanmasını serbest bıraktı. Av zamanı kısıtlı değil. Ne için? Para!

Derisinin yaşlandıkça değer kazandığı, etinin lezzetinin orta yaşlarda daha iyi olduğu, yavru iken ise kozmetikte büyük yararlar sağladığı bilinen bu sevimli yaratıklar ailemizden ayrılmaktalar.

Kanada Hükümeti’nin yavru-gelişkin-yaşlı foklar için avcılara ödediği ücret fok başına beş, üç ve iki Kanada Doları. Daha fazla kazanmak için avcıların ne kadar çok katliama giriştiğini siz hesaplayın.

Fokların özel olarak pazarlandığı, açık arttırma ile satışa sunulduğu bu yerlerin en iyi müşterileri kozmetik firmaları ve kimyagerler. Bunların cebinden çıkan on dolar, tüketicinin cebinden çıktığında en az elli Amerikan Doları olmaktadır.

Güzelleşmek uğruna bu katliama “dur” diyecek kimseler yok. Birkaç kez Green Peace ile avcılar arasında arbede yaşansa da hiçbir netice elde edilemedi.

Haberlerin magazinleşmesini aptalca izleyenlerin sayısı giderek artarken; özentiler, anlamsız değişme isteklerini de arttırmaktadır. Gençlikten, yaşlılığa kadar boyaya bulanmışlar…

Yüzümüze sürdüğümüz kremin her zerresinde ağlayan fokun görüntüsünü hissetmek, Kızılderililerin vatanlarını Amerikalılar karşısındaki hiyerarşiye yenik düşmesiyle eş anlamlıdır.

Eco-dünya üç görüş sunuyor bize:

1- İnsan-doğa ilintisi
Doğa tehlikedir. Denetim altında tutulmalıdır. ( Batı paradigması)
2- Doğanın insanlar için kaynak olması.
Doğayı bilgece kullanmak gerekir. (Kızılderili düşüncesi)
3- Doğanın evimiz olduğu.
İnsanların da doğaya katılarak aileyi meydana getirdiğidir. Doğa bir benlik olarak ele alınmalı düşüncesi.(Eco-centrik düşünce)
Bu bir yerde “derin ekoloji” nin sınırlarına varan Maslow’un “aşmışlık” dediği kişilik yapısının kendisidir.

Bugün tüm dünyanın kabul gördüğü 3. şık için ne yazık ki olumlu eylemlerin yapılması beklenirken, ailemizden birilerinin daha yok olmasına seyirciyiz.
Herşey PARA için, GÜZELLİK için!
Savaşlar da PARA için!
Kaldırın gözlerinizi yerden de “AĞLAYAN FOK YAVRUSU” nun gözyaşlarına bir bakın!
Belki insan olamamanıza ağlarsınız, içinizde biraz SEVGİDEN eser varsa eğer!…..

tülin dursun wwww.fokada.com da çıkan yazım

Yorum Yap

© 2020 Bu Bir Tülin Dursun Delice Paylaşım Sitesidir! | Yazılar (RSS) and Yorumlar (RSS)