08 Eyl

KİM SUÇLU? AYAĞA KALKSIN!

MUTSUZ KÜRDÜN TEKİYİM İŞTE!!!!

Ağustos’ta 31 Çocuk Terör Suçlamasıyla Mahkemedeydi….???
yaşları 12 ile 18 arasında değişen çocuklar terör suçlamasıyla ve yetişkinlerle aynı koşullarda tutuklanıyor, sorgulanıyor ve mahkum ediliyor.!!!

ABSÜRD KÜRT ŞİİRİ……..(gözaltında ki çocukluk)

mutsuz kürdün tekiyim işte
ıslığımda acının nüfus bilgileri.
açarsam gözlerimi
maviliği kaçıyor gökyüzünün.
gömleğinden sıyrılıyor baharlar
coğrafya kitaplarına çığ düşüyor.

ağrılı bir Ağrılıyım işte
devlet katında tanıdım ıssızı
behey tüzükten kurulu bilinç
neden anlatamadın arnavut amcaya
kürtler geç doğar erken ölür diye

tüm paragraflardan kaçtım
yasaklı bir harfe döndü yüzüm.
okundukça hırpalandı düşlerim
mutsuz kürdün tekiyim işte
hiç bir kutsal kitap açmadı kapısını gözyaşıma

bundandır sövgüye söner umutlarım
bundandır gözaltındaki çocukluğumun büyümemesi

mutsuz kürdün tekiyim işte
ne anlatsam boş
atın beni saçlarına sokakların

ÇETİN ÇETO


Ağustos’ta 31 Çocuk Terör Suçlamasıyla Mahkemedeydi

Çocuklar İçin Adalet Çağrıcıları’nın verdiği bilgiye göre Ağustos ayında terör suçlarıyla yargılanan 31 çocuğun duruşması görüldü. Bir çocuk tahliye edildi, bir çocuk altı ay hapis cezası aldı.

Şu anda cezaevinde 127 çocuk tutuklu.  3 bin çocuğun yargılandığı öne sürülürken Adalet Bakanlığı bu konuda kesin veri vermiyor. Ağustos ayında Diyarbakır ve Adana’da duruşması görülen çocuklarla ilgili bilgiler şöyle:

   4 Ağustos’ta Diyarbakır’da yapılan duruşmada 6 aydır tutuklu Bismilli 17 yaşındaki K.E. ve 16 yaşındaki K.G. tahliye edilmedi ve duruşmaları 4 Eylül’e ertelendi.

   6 Ağustos’ta yine Diyarbakır’da yapılan duruşmada 16 yaşındaki A.E. (18 aydır tutuklu), 17 yaşındaki M.U., 15 yaşındaki S.Ş. ve 16 yaşındaki Ş.A., 17 yaşındaki A.T. (tutuksuz yargılanıyor), 18 yaşındaki M.G., 18 yaşındaki M.T. ve 17 yaşındaki S.O.’nun duruşmasında sadece, 4 Nisan 2009′dan beri tutuklu S.O. tahliye edildi. Diğer 7 çocuğun duruşması 29 Eylül’e ertelendi.

   14 Ağustos’ta Adana’da 15 Mersinli çocuk yargılandı ve Bunlardan 16 yaşındaki H.A. tutuksuz yargılanıyor; 15 yaşındaki Y.A. hakkında yakalama kararı var. Diğer çocuklar tutuklu yargılanıyor ve hiçbirinin tahliye olmadığı bu duruşma da, 3 Kasım 2009′a ertelendi.

   18 Ağustos’ta Diyarbakır’da yapılan duruşmada 17 yaşındaki F.K. 6 ay ceza aldı.

   20 Ağustos’ta Diyarbakır’da yapılan duruşmada, 20 Eylül 2008′den beri tutuklu ikisi de 17 yaşındaki M.S.T. ve M.K. ile 15 Şubat 2009′dan beri tutuklu yine 17 yaşındaki M.H.G.’nın duruşmaları 1 Eylül 2009′a ertelendi.

   20 Ağustos’ta Diyarbakır’da yapılan duruşmada ise, 15 Şubat 2009′dan beri tutuklu 16 yaşındaki Diyarbakırlı K.A.’nın duruşması 24 Eylül 2009′a ertelendi.

Eylül 2009′da görülecek duruşmalar ise şöyle sıralanıyor:

   1 Eylül Diyarbakır: Tutuksuz yargılanan l4 yaşındaki Y.V.’nin duruşması.

   3 Eylül Diyarbakır: 7 aydır tutuklu 17 yaşındaki Batmanlı K.Y.’nin duruşması.

   4 Eylül Diyarbakır: Bismilli K.E. ve K.G.’nin duruşması. 17 yaşındaki K.E. 6 aydır tutuklu. 16 yaşındaki K.G. ise tutuksuz yargılanıyor.

   8 Eylül Adana: Adanalı F.E., M.K. ve S.K.’nin duruşması. 15 yaşındaki F.E. 11 aydır tutuklu. 16 yaşındaki S.K. tutuksuz yargılanıyor.

   14 Eylül Diyarbakır: TMK ve TCK’nın farklı maddelerinden yargılanan farklı çocuk gruplarının duruşmaları. Bir grupta Diyarbakırlı 6 çocuk var. Yaşları 15-17 arasında değişiyor. Bunlardan C.B. 5 ay tutuklu kaldıktan sonra, 17 Mart’ta tahliye olmuştu. İkinci grupta beş buçuk aydır tutuklu Derikli H.D. ve Z.Ç. var. Yine aynı gün Cizreli 16 çocuk ve Kızıltepe Mardinli bir çocuk yargılanacak.

   16 Eylül İzmir: İki ayrı grup çocuk yargılanacak. Birinci grupta, bir süre önce tahliye edilen 3 çocuk yargılanıyor. İkinci grupta da üç çocuk yargılanıyor. Bunlardan A.G. iki yıl iki aydır tutuklu ve bu sırada hapishanede 18 yaşını doldurdu.

   21 Eylül Adana: 6 ay tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen üç çocuk yargılanıyor. Bunlardan H.K 15, İ.A. 16 ve K.G. 17 yaşında.

   29 Eylül Diyarbakır: 8 aydır tutuklu H.D. ve Z.Ç. ile tutuksuz yargılanan İ.Ö.’nün duruşmaları.

   30 Eylül Van: Üç çocuk yargılanacak. Bunlardan 17 yaşındaki R.D. dört buçuk ay tutuklu kaldıktan sonra tahliye edildi. 14 yaşındaki F.A. ile S.A. ise tutuksuz yargılanıyorlar. (EZÖ)

Yorum Yap

© 2019 Bu Bir Tülin Dursun Delice Paylaşım Sitesidir! | Yazılar (RSS) and Yorumlar (RSS)